İş

EYT’de ilk maaş tarihi belli oldu: İşte emeklilik yaşı gelenlerin maaşlarını alacağı tarih

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilik yaşı ( EYTBakanlıktan yapılan açıklamada, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 2014 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hatırlatıldı.

Bakanlık tarafından yürütülen ve milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT ile ilgili düzenlemenin yer aldığı açıklamada, yasanın 4 maddeden oluştuğu belirtildi. Emekli aylığı alacak olanlar, anılan hükümlerde yer alan yaş dışındaki şartları sağlamaları halinde yaşlılık veya emeklilik aylığından yararlanır. Prim gün sayısını ve çalışma süresini tamamlayan vatandaşlar emeklilik hakkını elde edebilecek. kelimeler yer aldı.

Yapılan açıklamada, düzenlemeden ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı belirtilirken, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanların Emekli Sandığı, SSK ve SSK fark etmeksizin yaş sınırı olmaksızın emekli olabileceği belirtildi. Bağ-Kur.

“Kıdem tazminatı için işverene kredi desteği sağlanacak”

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Üyesi oldukları kamu kurum ve kuruluşları, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları ve mahalli idare birliklerinde işe alınan personel ile sermayesinin yarısından fazlasına sahip şirketlerde birlikte veya ayrı ayrı işçi statüsüne geçenler. il özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, istihdam edildikleri kamu kurum ve kuruluşları veya şirketler tarafından iş sözleşmelerinin feshedilmesini öngören düzenlemeler yürürlükten kaldırılacaktır.

Açıklamada, düzenleme ile işverene kıdem tazminatı için kredi desteği sağlanacağı belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Yaşlılık nedeniyle izin verilenlerin veya ilk kez emekli aylığı talebinde bulunanların, işten ayrıldıkları tarihi takip eden 30 gün içinde son özel sektör işyerinde sosyal güvenlik primine tabi olarak çalışmaya başlamaları, işe başladıkları tarihten itibaren sosyal güvenlik taban primi işveren tarafından ödenecek, hissesinin 5 puana tekabül eden bedeli Hazine tarafından karşılanacak.

Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Vatandaşlar, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra başvuru yapabilecek ve başvuruyu takip eden ay maaşları hesaplarına yatırılacak. EYT kapsamında ilk maaşlar nisan ayında ödenecek.”

habertosya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu