Ekonomi

Kredi Sigorta Sistemine reasürans desteği

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, ilgili dönemde akdedilmiş olan ancak reasürans ve retrosesyon yoluyla devredilemeyen sigorta sözleşmelerinden doğan rizikoların hasar/prim oranı; Özel Riskler Yönetim Merkezi’nde kalan ve garanti kapsamındaki risklerin yüzde 50’sini oluşturan paya yüzde 75 ve üzeri, kalanını oluşturan paylara yüzde 110 ve üzeri reasürans takviyesi sağlanacak. Teminatlandırılmış risklerin yüzde 50’si.

Özel Riskler Yönetim Merkezi, devlet tarafından taahhüt edilen reasürans matrahını azaltmak için reasürans anlaşmaları yapmaya yetkili olacaktır.

Reasürans esasına uygun fiyat, her iş için ilgili dönemde (talep eden yılın Nisan ayı başından Mart ayı sonuna kadar) iptaller düşüldükten sonra yazılan brüt primin binde beşi, hasar/prim olması durumunda her iş için ilgili dönemde devlet bazında aranılan orana ulaşılır. Brüt primin yüzde 1,5’i iptaller düşüldükten sonra yazılır.

Karara eklenen geçici maddeye göre, 24 Mart 2012 tarih ve 24244 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe giren devlet destekli ticari alacak sigortacılığına devlet tarafından taahhüt edilecek reasürans desteğine ilişkin karar hükümleri uygulanmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu