Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

New York borsası günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puandan fazla değer kaybederek yüzde 0,61 azalarak 33.949,01 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,11 düşüşle 4.117,91 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,68 düşüşle 11.910,52 puana geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz oranlarını artırmaya devam edeceği endişesiyle piyasalarda gün boyunca olumsuz bir seyir izlendi.

Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilmeye devam ederken, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bankanın enflasyonu düşürmesi için “uzun bir mücadele” olabileceğini ve faiz oranlarının beklenenden yüksek kalabileceğini belirtti.

Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari de fiyat artışlarına karşı faiz oranlarının daha da artması gerekeceğini belirtti. Enflasyonda ümit verici bazı işaretler olduğuna dikkat çeken Kashkari, enflasyonu yüzde 2 hedefine çekebilmek için muhtemelen faiz oranlarını yüzde 5,4 civarına çıkarmak gerekeceğini belirtti.

ABD’de bilanço dönemi devam ederken, Meksika yemekleri sunan fast food zinciri Chipotle’un hisseleri, finansal sonuçlarının beklentileri karşılayamaması nedeniyle yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. Telekomünikasyon şirketi Lumen Technologies’in hisseleri de, şirketin dördüncü çeyrekte 3,1 milyar dolarlık zarar bildirmesinin ardından yüzde 20’den fazla düştü.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in hisseleri ise yapay zeka sohbet robotu “Bard”ın tanıtımında verdiği yanlış cevaplar nedeniyle yüzde 7’den fazla değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu