Ekonomi

Rivian İlk Çeyrekte Beklenenden Düşük Kazanç Açıkladı, Üretim Tahminini Korudu; Hisse Senedi Fiyatı Düştü

Rivian Automotive (RIVN), elektrikli araç (EV) üreticisinin 2024 yılının ilk mali çeyreği için analistlerin tahminlerinin altında kalan kazançlar bildirmesinin ardından Salı günü normal piyasa saatlerini takip eden işlem döneminde hisse senedi değerinde %3’ün üzerinde bir düşüş yaşadı.

Rivian, ilk çeyrek için hisse başına 1,48 dolar zarar açıkladı ve bu, hisse başına 1,15 dolarlık beklenen zarardan önemli ölçüde daha fazlaydı. Bununla birlikte, şirketin bu çeyrekteki geliri 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve ortalama analist tahmini olan 1,15 milyar doları aştı.

Rivian ilk çeyrekte 13.980 aracın üretildiğini ve 13.588 aracın teslim edildiğini bildirdi.

Geleceğe bakıldığında, şirket 2024 yılı için üretim tahminini ve düzeltilmiş FAVÖK görünümünü doğruladı. Rivian ayrıca R2 modelinin üretimine 2026 yılının ilk yarısında Normal, Illinois’de bulunan üretim tesisinde başlamayı planladığını belirtti.

Rivian’ın kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı RJ Scaringe, “İlk çeyrek sonuçları beklentilerimizden daha iyiydi ve talebi artırmaya, tesisimizde maliyet azaltma ve verimlilik kazanımları elde etmeye, R2’nin geliştirilmesinde ilerlemeye ve karlılığa ulaşmaya odaklandığımız için yılın geri kalanı için sağlam bir başlangıç sağlıyor” dedi.

“Bu çeyrekte, Normal’de 100.000’inci aracımızı üretmek, üretim araçlarımızın yükseltilmesini başarıyla tamamlamak ve R2, R3 ve R3X modellerinin temelini oluşturacak yeni orta ölçekli araç platformumuzu tanıtmak gibi birçok önemli hedefe ulaştık. Markamıza ve gelecek araçlarımıza yönelik güçlü desteğe tanık olmak cesaret verici.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-orta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu