Ekonomi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayvan Besleme Eğitimlerine Devam Ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), başkentte hayvancılığı geliştirmek ve yetiştiricileri bilinçlendirmek amacıyla düzenlediği hayvan besleme eğitimlerine devam ediyor. Bu kapsamda Gölbaşı Oyaca Mahallesi’ndeki hayvan yetiştiricilerine buzağı bakımı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan besleme ve sağım hijyeni konularında eğitimler verildi.

Başkentte hayvancılığın geliştirilmesi ve yetiştiricilerin bilinçlendirilmesine yönelik eğitimler veren ABB Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, Gölbaşı ilçesine bağlı Oyaca Mahallesi’nde hayvan yetiştiricileri ile buluştu.

Belediye çalışanına ‘Süt Sığırlarında Beslenme Stratejisi Semineri’ de veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. koyun ve keçilerde sağım hijyeni; yetiştiricilerin merak ettikleri konulardaki sorularını yanıtladı.

Betül Zehra Çiçek, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların beslenmesi, buzağılar açısından sağım hijyeni gibi birçok konuda bilgi verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Betül Zehra Çiçek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde hayvancılık çok talihsiz bir yere gidiyor ve ekonomik krizden dolayı insanlar hayvancılıktan fazla para kazanamıyor. Hayvancılığın daha gerçekçi olması, hayvanlarının daha düzgün beslenmesi, yem ve hayvancılığın daha sağlıklı hale getirilmesi için gerekirse hataların düzeltilmesi gerekiyor.” steril ortamda sağım yapmak, kaliteli süt elde etmek ve insan beslenmesine sunmak, “Eksiklikleri gidermek ve onlara katkı sağlamak için bir eğitim düzenledik. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne de hayvancılıkta verdiği takviyelerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yerel üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Kırsal Hizmetler Dairesi Veteriner Hekimi Nadide Yıldırım, “Bizim küçük aile işletmelerimiz genellikle daha klasik formüllerle hayvancılık yapıyor. Kendileriyle yeni bilgileri paylaşıp daha fazla kazanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” karlı ve verimli hayvancılık.”

Programın sonunda eğitime katılan yetiştiricilere plastik kova, göğüs daldırma kabı, sağım sonrası daldırma solüsyonu ve buzağı şişesinden oluşan göğüs kiti takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu